Fizykoterapia i Kinezyterapia

Rehabilitacja kompleksowa realizowana w dziale fizjoterapii Centrum Medycznego „Legionów” w Lęborku. Wszystkie zabiegi prowadzone są przez doświadczoną kadrę fizjoterapeutów pod nadzorem magistrów fizjoterapii oraz specjalistów fizjoterapii.

W ramach działu fizjoterapii oferujemy szeroką gamę zabiegów w warunkach ambulatoryjnych oraz domowych.

Pacjenci mogą skorzystać z zabiegów:

  • Bezpłatnie – w ramach kontraktu z NFZ (wymagane skierowanie na zabiegi);
  • Prywatnie (wykupienie pakietów zabiegowych lub pojedynczych zabiegów przez pacjenta);
  • Pacjenci posiadający ubezpieczenie u współpracujących partnerów medycznych (Compensa, Lux med, Medicover, Enel-med, Polmed, PZU Zdrowie, Saltus Zdrowie)

KINEZYTERAPIA (wykonywana również w warunkach domowych):

  • terapia manualna;
  • osteopatia;
  • neuromobilizacje;
  • terapia tkanek miękkich (łańcuchy powięziowe);
  • ćwiczenia w odciążeniu;
  • ćwiczenia czynne, czynno-bierne oraz wspomagane;
  • rehabilitacja skolioz;

Masaż leczniczy suchy

Polega na bezpośrednim oddziaływaniu bodźców mechanicznych na skórę, tkankę podskórną, jak również na mięśnie. Wykonuje się go, zależnie od wskazań różnymi ruchami, czy chwytami jednej lub obu rąk: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie. Chwyty różnią się siłą działania, kierunkiem, szybkością, a także rytmem ucisku. Najpierw stosuje się chwyty działające powierzchownie i ogólnie, a dopiero stopniowo przechodzi się do miejsc objętych procesem chorobowym. Masaż reguluje napięcie mięśni grzbietu, brzucha i pośladków, pobudza fizjologiczne funkcje skóry (poprawa turtorgu i trofiki), uśmierza ból, usuwa zaburzenia ukrwienia skóry, przyśpiesza wypoczynek mięśni, rozluźnia tkankę bliznową, odpręża psychicznie, tak samo jak pobudza procesy przemiany materii oraz normalizuje czynności układu autonomicznego.

Metoda NTD Bobath dla dzieci

Neurodevelopment therapy – bobath tzw. metoda neurorozwojów Bobath’a. Jest to metoda rehabilitacji która idzie tropem normalnego rozwoju niemowląt.
W związku z powyższym główne zasady usprawniania według koncepcji NDT-Bobath obejmują wpływanie na napięcie mięśni poprzez obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego, hamowanie nieprawidłowych odruchów, wyzwalanie ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych, wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kluczowych głowa, obręcz barkowa, miednica, wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach.Stosowone u dzieci z obniżionym napięciem mm, w zaburzeniach rozwoju motorycznego, z MPD, z kręczem szyi, asymetri ułożeniowej, u wcześniaków, przy poporodowym uszkodzeniu splotu barkowego, w zespóle Downa, przepuklinie oponowo – rdzeniowej.

Metoda PNF

Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją pacjenta, czyli jego zapotrzebowaniami. Siła mięśni, zakres ruchu – to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała i umożliwiająca optymalne odtworzenie funkcji motorycznych pacjenta przy wykorzystaniu receptorów jego ciała.

Kinesiotaping

Polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, specjalistycznego elastycznego plastra. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie.
Celem Kinesiotapingu jest wykorzystanie naturalnych procesów organizmu do samoleczenia.

kinezyterapia

FIZYKOTERAPIA:

Jest jedną z form fizjoterapii. Stosowana jest w celach rehabilitacyjnych, leczniczych, a także zapobiegawczych. Systematyczne korzystanie z zabiegów fizykoterapeutycznych wpływa korzystnie na pracę organizmu. Fizykoterapia prowadzona po różnego rodzaju urazach, zabiegach ortopedycznych czy też chirurgicznych, również zwalcza objawy bólowe, a także zmniejsza stany zapalne i przyspiesza regenerację tkanek. 
Fizykoterapia działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację tkanek, jest jedną z form leczenia chorób narządów ruchu.

Krioterapia miejscowa ciekłym azotem

Polega na dostarczeniu bardzo niskiej temperatury przy pomocy specjalnego aplikatora do miejsca zmienionego chorobowo. Zabieg zamrażania i rozmrażania powtarza się w jednym cyklu kilkakrotnie. Doprowadza to do zamarzania zawartości komórek, pękania błon biologicznych i w konsekwencji destrukcji tkanki. Działanie niskiej temperatury ogranicza krążenie w danym miejscu, zwalnia metabolizm, znieczula, zmniejsza napięcia mięśni, a także odczuwanie bólu poprzez uruchomienie wewnętrznej reakcji przeciwbólowej.

Tens

Polega na przezskórnej stymulacji nerwów wykorzystującej prądy impulsowe niskiej częstotliwości, zbliżone do częstotliwości prądów fizjologicznych. Stymuluje układ nerwowy, który przenosi informacje regulujące pracę organizmu, z mózgu, drogami zstępującymi polecenia docierają do wszystkich narządów, tkanek i komórek. Działa przeciwbólowo, osłabia czucie bólu poprzez zmniejszenie ilości sygnałów wysyłanych przez nerwy bólowe do kory mózgowej, poprawia ukrwienie, rozszerza naczynia krwionośne, przyśpiesza zrost kostny po złamaniach, zmniejsza cellulitis i zmarszczki, tak jak również wzmaga uwalnianie endorfin do krwioobiegu co wpływa na poprawę samopoczucia.

Fonoforeza

Polega na wprowadzeniu leków przez skórę za pomocą energii ultradźwięków. Działa przeciwbólowo, zmniejsza napięcia mięśni, rozszerza naczynia krwionośne, hamuje procesy zapalne, przyśpiesza wchłanianie tkankowe, prowadzi do wyzwalania substancji histaminopodobnych oraz hamowania układu współczulnego, wzmaga przepuszczalność błon komórkowych, pobudza przemianę materii i oddychania tkankowego.

Laseroterapia punktowa

Promieniowanie laserowe wywołuje efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwobrzękowy, przeciwkrwotoczny, powoduje wzrost mikrokrążenia. Uaktywnia procesy biologiczne na poziomie tkankowym, komórkowym i molekularnym, zwiększa utlenowania krwi, pobudza i wzmacnia układu immunologiczny, ułatwia regenerację nerwów, tak samo jak przyspiesza zrost kostny.

Pole magnetyczne niskiej częstotliwości siedzące oraz leżące

Polega na stosowaniu zmiennego pola magnetycznego. Pod jego wpływem jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom. Powodują hiper polaryzację błony komórkowej i tym samym wzmagają przemianę materii. Magnetoterapia jest metodą nietermiczną i może być stosowana w ostrym stadium choroby. Pole magnetyczne można stosować nawet przez opatrunki gipsowe, bandaże i odzież

Ultradźwięki

Najważniejsze, wykorzystywane klinicznie efekty działania ultradźwięków to pobudzenie regeneracji tkanek, zmniejszenie napięcia mięśni. Efektem jest działanie przeciwbólowe, zwiększenie elastyczności tkanki łącznej (przy bliznach przykurczach, zwłóknieniach mięśni i torebek stawowych), jak również przyspieszenie gojenia się ran (tkanek miękkich i tkanki kostnej), zwiększenie ruchomości stawów, polepszenie mikrokrążenia.

Fala uderzeniowa SWDL

Polega na dostarczeniu do bolącego miejsca fal akustycznych o ekstremalnie wysokiej energii szczytowej. Energia zostaje wyzwolona dzięki skompresowanemu powietrzu i jest przenoszona poprzez uderzenie do przekaźnika fali uderzeniowej. Następnie wygenerowana w ten sposób fala uderzeniowa rozchodzi się w tkance, promieniście lub w sposób skoncentrowany, w zależności od użytego aplikatora. Głębokość penetracji sięga do 7 cm w głąb tkanek.

Lampa sollux

Efekty działania promieniowania IR wynikają ze stosowania ciepła. Promienie IR działają przeciwbólowo, wzmagają przemianę materii i przyspieszają procesy gojenia się ran, zmniejszają napięcie mięśni szkieletowych i mięśni gładkich. Mają odruchowy wpływ na narządy położone głębiej przez pobudzenie receptorów cieplnych skóry. Można stosować filtr niebieski lub czerwony, który ogranicza zakres działania promieni podczerwonych. Zabieg często stosowany jest jako przygotowanie do masażu, elektroterapii czy ćwiczeń ruchowych.

Hydroterapia (wirówka kończyn górnych, kończyn dolnych i kręgosłupa lędźwiowego)

Zabieg wirowy przeprowadzany jest na kończynach górnych i dolnych. Odbywa się w specjalnych wannach, które wyposażone są w urządzenia o napędzie mechanicznym, które wprawiają wodę w ruch wirowy. Kąpiel wirowa stanowi formę łagodnego masażu. W terapii tej wykorzystuje się w celach leczniczych wpływ ciepłej wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne, związane z ruchami wirowymi. Powoduje to rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia, zmniejszenie bądź całkowite zniwelowanie obrzęków oraz łagodzenie bólu. W wyniku tego zostaje poprawiona przemiana materii oraz zwiększona ruchomość w stawie. Czas zabiegu wynosi od 15 do 20 min.

Elektroterapia (galwanizacja, prądy ID, DD, Kotza, Traberta, jonizacje)

fizykoterapia

Gabinety działu rehabilitacji

  • Poradnia rehabilitacyjna;
  • Gabinet fizykoterapii;
  • Sala kinezyterapii;
  • Sala gimnastyki leczniczej;
  • Gabinet masażu;
  • Fala uderzeniowa (tylko prywatnie);
  • Krioterapia;
  • Gabinet hydroterapii;
  • Zakład rehabilitacji dziennej dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi w wieku 0-18lat
terapia falą uderzeniową
rehabilitacja lecznicza w ramach NFZ i prywatnie w Lęborku